Balík nám slouží k tomu, abychom mohli model rozdělovat do menších celků podobně jako to děláme s adresáři na disku. Prvky v balíku (např. aktéři, třídy, aktivity) pak mohou mít definovanou viditelnost. Ale jakou?
UML definuje čtyři hodnoty viditelnosti: veřejná (public), soukromá (private), chráněná (protected) a vnitřní (package). Libovolnou z uvedených hodnot můžeme přiřadit např. atributu třídy.
Ve chvíli, kdy je nějaký prvek vlastněn přímo balíkem, pak nastupuje pravidlo nazvané elements_public_or_private. To říká, že zmíněný prvek, pokud má definovanou viditelnost, tak tato může nabývat pouze hodnot veřejná a soukromá.
Mně osobně to přijde hodně osekané, protože programovací jazyky typu C# mají povoleno používat i vnitřní (package) viditelnost.
Co na to Sparx EA?
Opět, éáčko toto pravidlo naprosto ignoruje. Nutno ovšem podotknout, že v praxi se s nutností dodržet jej v podstatě nesetkáte.

Douška
Celý seriál 30 pravidel UML byl revidován, upraven a knižně vydán. Pokud jej chcete mít k dispozici v papírové podobě, navštivte stránky nakladatelství Elebedial.
Buďte první kdo přidá komentář